AL-85569A | CLASSIC FOLD-RAIL STRETCHER 700 LB CAP, 81" X 32-1/2"
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
85569A
For California residents only:
⚠ WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Description
Description:
ALCO Classic™ Fold-Rail Stretcher
Please Note: Picture shown with optional accessories sold separately
Features:
  • Reliable, mobile and accessible
  • Pneumatic backrest
  • Knee-lift for knee circulation and patient comfort
  • 5 wheel system with 8" all-surface Tente casters
  • "Accu-Steer" dual 5th Wheel for movement assistance and four corner brake/steer controls
  • High-density foam mattress with conductive cover
  • Heavy-duty hydraulic pump
  • Built-in O2 holder
  • 12 color options for bumpers and department identification
  • 30+ years of service, 20+ with minimal preventative maintenance
  • Two year warranty
Specifications:
  • Overall Dimensions: 81" L x 32-1/2" W
  • Litter Dimensions: 81" x 28-1/2" W
  • Mattress Dimensions: 75" L x 29" W x 3" H
  • Height Range: 22" to 35-1/2"